Důležité informace

TVRDOST VÝPLETU

Dnes už na většině raket je od výrobce napsáno několik údajů. Mezi nimi nechybí doporučený rozsah zátěže, na kterou je raketa určena vyplést.

Udává se buď v kilogramech nebo v librách. Je spousta hráčů, kteří si rakety nechají vyplést na větší zátěž než jejich hrací nástroj má povoleno. Pokud Vám praskne pouze struna a rám to vydrží, máte velkou kliku, která se ale nemusí opakovat. Většinou v takových situacích dojde právě k prasknutí rámu. Na to Vám záruka bohužel nestačí a většina vyplétačů by Vás na to měla přinejmenším upozornit. Když už dojde k prasknutí struny, prosím, prostříhejte je. Jak svisle tak i vodorovně. Zabráníte tím možné deformaci rámu. 

 

DRUH VÝPLETU

Druhů je spousta, a každému hráči vyhovuje jiný. To spektrum je v současnosti tak velké, že se nedá říct, který je nejlepší. Ale pokrok je pokrok a nástup nanotechnologie se dočkaly i výplety. Přesto velice důležitým parametrem stále zůstává tloušťka. Z vlastní zkušenosti vím, že jak hráči hobby tak i závodní dávají i přednost barvě. Zde je asi poznat největší rozdíl mezi závodním a hobby badmintonem. Příkladem jsou hobby hráči, co koupí raketu (nemusí být špatná) v obchodě se sportovním zbožím, nikoli ve speciálce na badminton, nebo si ji nechají zaslat přes e-schop a pak se diví, je to lítá od ní divně a jinak. Upřednostňuji originál výplet vystříhat a nechat přeplést. Mám takovou zkušenost, že právě originály (první výplet) v raketách stojí za prd, a právě závodní hráči, pokud koupí raketu vypletenou, okamžitě vystříhají výplet.

 

PRŮCHODKY

Další nedílnou součástí každé rakety jsou průchodky, kterými prochází výplet v rámu.  Velice často se stává, že na starších raketách jsou poškozené. Bez jejich výměny Vám výplet dlouho nevydrží. Věřte nebo ne, ale i mezi nimi jsou veliké rozdíly. Kvalita materiálu je poznat na první pohled. Chápu, že laik rozdíl nevidí, ale v galerii určitě pozná. V levných raketách cca do 1.000,- nečekejte bůhví jakou kvalitu a za pár měsíců Vám popraskají. Stojí za zvážení, jestli chcete hrát často nebo párkrát v létě u vody. Na té raketě je jich dost a jejich výměna může být dražší než raketa. Nechci aby to vyznělo jako strašák, ale výměna jedné průchodky vyjde na cca 5,- a k tomu několikrát zbytečná výměna výpletu. To už stojí trochu za zvážení a každý určitě souhlasí, že by si raději pár stovek připlatil a tyto peripetie odpustil. 

 

RÁM

I zde je několik druhů, ale nejrozšířenější je rám z karbonových vláken ( nicméně i ten se dá zlomit ). Již je na trhu pár firem, který jej dokáží opravit a dokonce nalakovat tak, že nepoznáte, kde byl zlomen. Osobně si myslím, že pokud máte raketu dražší než 1.500,-Kč, tak ano.  

 

DRŽÁTKO RAKETY

Je několik druhů tloušťky. Mělo by Vám hlavně dobře sedět v ruce. Dostal jsem několik raket na vypletení a můžu Vám říct, že s tím snad hrál medvěd. Nesnažte se z něj udělat násadu na krumpáč. Znehodnocujete tím vlastnosti Vaší rakety, Byla vyrobena pro určitou hru, ať už útočnou, technickou nebo univerzální a vy ji tím totálně převážíte. Obecně, čím víc nandáte na držátko omotávek, tím hůře se s ním manipuluje prsty a hlavně pokud máte raketu určenou na útočnou hru, tak teď už nemáte. Měli byste na něj dát maximálně jeden grip nebo omotávku. Pokud Vám originál sedí v ruce, můžete při výměně jej klidně sundat a namotat novou omotávku. I zde je rozdíl mezi namotáním pro leváka nebo praváka, ale není to takové zlo, když se zrovna netrefíte. Obecně pokud je na omotávce nápis, neměl by být vzhůru nohama. Někteří závodní hráči, především debloví, namotávají držátko až téměř k tyčce neboli shaftu. Proč? Při hraní u sítě drží raketu co nejvýše, je to z důvodu daleko většího citu a rychlosti ruky.